BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

IM’s Carey shines at Mid-Pen track finals

By JOHN VRANCIC

For The Daily News

MANISTIQUE – Iron Mountain’s Nate Carey became a double-winner, taking the 1600 (4:46.3) and 3200 (10:56.46) at Thursday’s Mid-Peninsula Conference track finals.

“Nate had a tremendous day winning both the 1600 and 3200 meter runs in personal best times,” IM coach Dale Powell said. “Nate is really running strong and peaking at the right time. I expect him to be very competitive at the U.P. Finals next weekend.”

Senior Kevin O’Keefe enjoyed a record-setting day while helping the Negaunee boys capture the MPC track title with 157 points.

The Miners were followed by Ishpeming 125 1/2 and defending champ Manistique 106 on this partly sunny, cool and breezy day at A.F. Hall Stadium.

O’Keefe set school records while winning the 100 and 200-meter dashes in 10.88 and 22.57 seconds, respectively. His effort in the 200 topped the previous best of 22.59 (in the 220-yard dash) by Wilho Kangas in 1938.

The Negaunee girls earned their fifth consecutive Mid-Peninsula Conference track title with 152 points.

Ishpeming gained runner-up honors with 112 and Manistique squeezed past Westwood 82-81 for third place.

Norway had an individual winner in senior Alexis Kallenbach, who soared five feet in high jump.

Iron Mountain’s relays with freshmen Kiera Bishop, Maia Shampo, Mimi Pham and sophomore Kate Bugni had good competition to prepare for the U.P. Finals next weekend, according to head coach Rhonda Carey. Freshmen Michelle Abramson medaled for the first time as part of the 3200 relay team with Alli Cevigny, Katie Brule and Emma LaFleur. Bugni had her season’s best throw in the discus. “

I am proud of the progress of each and every girl on this year’s team,” Carey said.

Mid-Peninsula Conference meet

At Manistique

Boys

Negaunee 157, Ishpeming 125 1/2, Manistique 106, Westwood 42, Iron Mountain 36 1/2, Gwinn 31, Norway 20.

3200 relay – 1, Ishpeming (Meyer, Rein, Gluchin, Potter), 9:12.5; 2, Negaunee; 3, Manistique; 4, Westwood; 5, Iron Mountain; 6, Gwinn.

110 hurdles – 1, Jason Bell, Neg, 15.31; 2, Grasso, Neg; 3, DeCremer, Nor; 4, Ryan, Mstq; 5, Poirer, Ish; 6, Bolm, Mstq.

100 – 1, O’Keefe, Neg, 10.88 (school record); 2, Floyd, Mstq; 3, DeCaire, Ish; 4, Duquette, W; 5, Baggiore, W; 6, Potvin, G.

800 relay – 1, Negaunee (Bartol, Radloff, Jason Bell, O’Keefe), 1:36.29; 2, Gwinn; 3, Iron Mountain; 4, Ishpeming; 5, Manistique.

1600 – 1, Carey, IM, 4:46.3; 2, Potter, Ish; 3, Gantz, Neg; 4, Pomeroy, Mstq; 5, Carlson, Neg; 6, Ayotte, Mstq.

400 relay – 1, Ishpeming (Millimaki, Olson, Olgren, DeCaire), 46.46; 2, Negaunee; 3, Manistique; 4, Gwinn; 5, Iron Mountain.

400 – 1, Ramey, Mstq, 50.46 (school record); 2, Meyer, Ish; 3, Prisk, Ish; 4, Kipling, Ish; 5, McPherson, G; 6, McMinn, Neg.

300 hurdles – 1, Jason Bell, Neg, 42.25; 2, DeCremer, Nor; 3, Zhulkie, Ish; 4, Ryan, Mstq; 5, Corp, Ish; 6, Grasso, Neg.

800 – 1, Ayotte, Mstq, 2:11.78; 2, Potter, Ish; 3, Pomeroy, Mstq; 4, Gantz, Neg; 5, Hunt, W; 6, Carlson, Neg.

200 – 1, O’Keefe, Neg, 22.57 (school record); 2, Ramey, Mstq; 3, Meyer, Ish; 4, Floyd, Mstq; 5, Bartol, Neg; 6, DeCaire, Ish.

3200 – 1, Carey, IM, 10:56.46; 2, Potter, Ish; 3, Giroux, W; 4, Gluchin, Ish; 5, Ferrett, Ish; 6, Holmgren, Ish.

1600 relay – 1, Manistique (Hayward, Ayotte, Pomeroy, Ramey), 3:44.09; 2, Ishpeming; 3, Negaunee; 4, Westwood; 5, Iron Mountain.

High jump – 1, O’Keefe, Neg, 6-0; 2, Radloff, Neg; 3, Redlon, G and Zhulkie, Ish (tie); 5, Duquette, W; 6, Corp, Ish.

Long jump – 1, Antilla, W, 19-5 1/2; 2, Baggiore, W; 3, Prisk, Ish; 4, Bachman, G; 5, Olgren, Ish; 6, Grasso, Neg.

Pole vault – 1, Caya, Neg, 12-0; 2, Olgren, Ish; 3, Redlon, G; 4, Abram, Mstq; 5, Erickson, IM and Sidh, Ish (tie).

Shot put – 1, Thomas, Neg, 41-11; 2, Page, Mstq; 3, Jeremy Bell, Neg; 4, Carlson, Neg; 5, Zhulkie, Ish; 6, Rock, IM.

Discus – 1, Jeremy Bell, Neg, 118-8; 2, Kangas, Mstq; 3, Guffey, Nor; 4, Page, Mstq; 5, Merrill, IM; 6, Thomas, Neg.

Girls

Negaunee 152, Ishpeming 112, Manistique 82, Westwood 81, Norway 49, Gwinn 30, Iron Mountain 18.

3200 relay – 1, Negaunee (Lokken, A. Johnson, Kniola, Churchill), 10:43.94; 2, Ishpeming; 3, Westwood; 4, Iron Mountain; 5, Manistique; 6, Norway.

100 hurdles – 1, Hewitt, W, 16.51; 2, Spencer, Ish; 3, L. Carlson, Mstq; 4, K. Johnson, Neg; 5, Dehanke, Mstq; 6, Bossert, Neg.

100 – 1, Thomas, Ish, 12.97; 2, Tresedder, Neg; 3, MacGregor, Mstq; 4, Moton, G; 5, Forrester, G; 6, Dauphinais, W.

800 relay – 1, Negaunee (Tresedder, Lokken, Evans, Blake), 1:53.72; 2, Ishpeming; 3, Gwinn; 4, Norway; 5, Manistique; 6, Iron Mountain.

1600 – 1, Blowers, Mstq, 5:45.56; 2, Etelamaki, W; 3, Kniola, Neg; 4, Johnsen, Nor; 5, Swanson, Ish; 6, Holmberg, Mstq.

400 relay – 1, Negaunee (Kaufman, Blake, Harvey, Evans), 54.49; 2, Ishpeming; 3, Gwinn; 4, Iron Mountain; 5, Manistique.

400 – 1, A. Johnson, Neg, 1:02.39; 2, Lokken, Neg; 3, Blowers, Mstq; 4, Skytta, Ish; 5, Casanova, Nor; 6, LaFleur, IM.

300 hurdles – 1, Spencer, Ish, 51.98; 2, Fuson, Nor; 3, Hewitt, W; 4, Dehanke, Mstq; 5, Bossert, Neg; 6, Brule, IM.

800 – 1, Churchill, Neg, 2:32.48; 2, Blowers, Mstq; 3, Etelamaki, W; 4, A. Johnson, Neg; 5, Simula, Ish; 6, Bjork, W.

200 – 1, Tresedder, Neg, 27.03; 2, Thomas, Ish; 3, Forrester, G; 4, Casanova, Nor; 5, S. Carlson, Mstq; 6, Bosanic, Mstq.

3200 – 1, Etelamaki, W, 12:40.93; 2, Johnsen, Nor; 3, Kniola, Neg; 4, Holmberg, Mstq; 5, Gjerrild, Neg; 6, French, W.

1600 relay – 1, Negaunee (Lokken, Blake, Tresedder, Churchill), 4:32.86; 2, Manistique; 3, Ishpeming; 4, Norway; 5, Westwood; 6, Iron Mountain.

High jump – 1, Kallenbach, Nor, 5-0; 2, Dehanke, Mstq; 3, Smith, Ish; 4, Anderson, G; 5, Karuzas, Ish; 6, Krause, Neg.

Long jump – 1, Thomas, Ish, 15-7 1/2; 2, Krause, Neg; 3, Dauphinais, W; 4, Kraemer, Nor; 5, Usher, G; 6, Kniola, Neg.

Pole vault – 1, A. Johnson, Neg, 9-0; 2, Doney, Ish; 3, Zellar, Mstq; 4, K. Johnson, Neg; 5, Beltrame, Ish; 6, MacGregor and Davis, Mstq (tie).

Shot put – 1, Maino, Ish, 32-8 1/2; 2, Kellan, W; 3, Dauphinais, W; 4, Hastings, Mstq; 5, Carlson, Neg; 6, L. Carlson, Mstq.

Discus – 1, Richards, Neg, 98-11; 2, Dauphinais, W; 3, Bugni, IM; 4, Romback, Neg; 5, Kellan, W; 6, Anderson, Neg.